Prisrčno vabljeni na brezplačen dogodek, ki bo potekal v torek, 6. maja, ob 19. uri v Knjigarni Primus.


Kdo so ljudje, ki so bili v poznih osemdestih letih prejšnjega stoletja porinjeni na rob družbe, in kakšne so njihove zgodbe? Zakaj se je avtorica odločila pisati o teh zgodbah?
Pa niso le zgodbe tiste, ki štejejo (čeprav tudi!), temveč tudi čas tega obdobja, ko se nekaj končuje (propada država), da se lahko rodi novo. Vsi junaki so s svojimi usodami vede ali nevede vpeti v to prehajanje, minevanje starega in pričakovanje novega. Tudi Ljubljana ni več takšna, kot je bila takrat (tržnica, promet, brezdomstvo).
To ne bo večer romantične nostalgije, temveč gole resnice – preteklosti in tudi sedanjosti.
VIDA KOKALJ je upokojena univerzitetna diplomirana pravnica. Je avtorica in soavtorica več zakonov ter avtorica Zakona o društvih s komentarjem. Poleg poklicnega pisanja jo je ves čas privlačilo tudi literarno ustvarjanje, čemur se je posvetila po upokojitvi. Do danes so v zbirki Avtorji v razmakih dveh let izšli že štirje avtoričini romani: Fant, ki je sejal zvezde (2016), Tri desne, dve levi (2018), Levo srce ali ta prekleti ženski roman (2020) ter Senca drevesa (2022). Prva dva romana sta namenjena mladini, Levo srce ali ta prekleti ženski roman je namenjen odraslim bralcem, zadnji, Senca drevesa, pa bralcem vseh generacij.
Avtorica ustvarja tudi za otroke. Do sedaj je izdala dve zbirki pravljic: Take z vrta in Tiste iz gozda. S svojimi pravljicami kot prostovoljka razveseljuje otroke v vrtcih in osnovnih šolah.
Avtorica je po opravljenem pravosodnem izpitu večino svoje poklicne poti delala v mestni in državni upravi. V času samoosvajanja je v Ljubljani sodelovala pri izvedbi prvih demokratičnih volitev in plebiscita o neodvisnosti in samostonjosti Republike Slovenije.
AJDA VODLAN je diplomirana politologinja, magistrica obramboslovja, kolumnistka, predvsem pa strastna družboslovka, ki išče navdih za pisanje v vsakdanjem življenju in političnem dogajanju ter se trudi horizontalno povezati različna področja družboslovja in humanistike. Ukvarja se z digitalnimi omrežji in odnosi z javnostmi ter raziskuje vprašanje varnosti v sodobnem svetu. Vse bolj pa se zaveda, da se odgovori o smotrnosti življenja skrivajo globoko v gozdu in v nas samih ter da ženske posedujemo moč, ne božansko, temveč pristno žensko, ki jo moramo hraniti, negovati in o njej govoriti.

Roman se dogaja v Ljubljani, v času tik pred osamosvojitvijo, to je konec osemdesetih let prejšnjega stoletja, posega pa tudi nazaj, vse do konca šestdesetih let. Osemdeseta so prelomna leta, katerih usodnosti se junaki zgodbe, ki so več kot zaposleni z vprašanjem, kako preživeti, večinoma ne zavedajo. Njihova življenja sestavljajo nenehne bitke; kako priti do stanovanja, nove zamrzovalne skrinje, toplega kota za prenočevanje, kako se spopadati s posledicami razbite družine, alkoholizmom, boleznijo. Preživijo le, če vsaj malo kršijo številna pravila ali se ne zmenijo zanje. Oblast je pri tem brezbrižna.
Prav to, meni eden od njih, uničuje državo. Najhuje pa je, da se med ljudmi pojavljajo ideje in ravnanja, ki jo naravnost rušijo. Kako preprečiti ali se vsaj sprijazniti s spremembami v družbi, ki se bodo neizogibno zgodile, in kakšna bo njegova vloga pri tem?
Družbene spremembe imajo, še preden do njih pride, usodne posledice za vse. Zgodi se, kar se ne bi smelo zgoditi, če bog obstaja.
Dogodek je del kulturnih dejavnosti v knjigarni, ki jo sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
Več o Knjigarni Primus si lahko preberete in ogledate tukaj.
Knjigarna Primus delovni čas:
pon 10.00–18.00 | tor–čet 8.00–16.00 | pet 8.00–15.00
Knjigarna Primus kontakt:
Naslov: Cesta Ljubljanske brigade 23a, 1000 Ljubljana.
Telefon: 01 51 99 805
Mobilni telefon: 031 670 908
E-poštni naslov: